Img 20230915 180418

Cmentarz prawosławny w Poturzynie

Znajdujemy się na zabytkowym, nieużytkowanym już cmentarzu prawosławnym w Poturzynie. Mogą tu Państwo zobaczyć kilkanaście nagrobków w różnym stanie zachowania.

Najcenniejszym obiektem na nekropolii jest rzeźba autorstwa prof. Konstantego Hegla. O postaci tej mogli Państwo usłyszeć więcej na cmentarzu wojskowym w Poturzynie. Zapraszamy do obejrzenia tego interesującego zabytku z bliska.

Poturzyńska rzeźba została wykonana w 1862 roku na zamówienie Franciszka Balickiego, dziadka właściciela Poturzyna Tytusa Woyciechowskiego. Posłuchajmy, jak opisał ją lubelski konserwator zabytków: „Pełnoplastyczna rzeźba przedstawia Chrystusa w geście błogosławieństwa, stojącego na wysokim cokole. Postać Chrystusa ukazana jest realistycznie, w naturalnej wielkości, z prawą ręką uniesioną do góry, prawą nogą wysuniętą lekko do przodu, w bogato drapowanym płaszczu i tunice. Fałdy szat miękko modelowane, z przodu układają się w gęste marszczenia. Twarz idealizowana, broda i lekko falowane włosy oddane w miękkim modelunku. Cokół pod rzeźbą ma formę prostopadłościanu, z podstawą i zwieńczeniem w formie gzymsu. Na każdej ze ścian cokołu umieszczono cztery ryte inskrypcje zaczerpnięte z ewangelii”.

Rajd po atrakcjach gminy Telatyn
  1. Dwór w Żulicach
  2. Kościół w Żulicach
  3. Grodzisko w Posadowie
  4. Kościół w Posadowie
  5. Pomnik w Posadowie upamiętniający walki z UPA
  6. Krzyż w Kolonii Telatyn
  7. Miejsce po nieistniejącej cerkwi w Telatynie
  8. Dawny cmentarz prawosławny w Nowosiółkach
  9. Kościół w Nowosiółkach
  10. Wasylów
  11. Cmentarz z okresu I wojny światowej w Poturzynie
  12. Pomnik Chopina w Poturzynie
  13. Pomnik poświęcony mieszkańcom Poturzyna zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów
  14. Pozostałości parku dworskiego i folwarku w Poturzynie
  15. Cerkiew przeniesiona z Poturzyna
  16. Cmentarz prawosławny w Poturzynie