Pomnik, który widzą Państwo przed sobą, upamiętnia polskich partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskim walczących z Ukraińską Powstańczą Armią w bitwach pod Posadowem, Rzeczycą i Żulicami w kwietniu i czerwcu 1944 roku.
Okoliczne pola, przez które najpewniej przejeżdżali Państwo podczas wycieczki, były miejscem jednych z największych starć w trakcie konfliktu polsko-ukraińskiego na Zamojszczyźnie. Były to niemalże regularne walki zbrojne z rozciągającym się na wiele kilometrów frontem. W krwawych bojach walczyły tysiące żołnierzy, wykorzystywano w nich karabiny maszynowe, granatniki i moździerze.
Pomnik upamiętnia starcia z 5-9 kwietnia, gdy na linię polskiej obrony uderzyły oddziały chełmskiego frontu UPA, oraz 2 czerwca, kiedy to odbyła się polska ofensywa w kierunku Ulhówka. Okoliczne miejscowości, które podczas starć przechodziły z rąk do rąk, uległy spaleniu. W drugiej z wspomnianych bitew zginęło ponad siedemdziesięciu polskich żołnierzy.
Pomnik ufundowano w 1969 roku i uzupełniono w 1994 roku. Regularnie odbywają się tutaj uroczystości ku czci poległych. Długoletnim opiekunem tego miejsca był major Jan Sierleczko, ps. Szarfa z Telatyna, dowódca 8. kompanii AK, która brała udział w tej bitwie.