Znajdujemy się na cmentarzu żołnierzy armii austro-węgierskiej z I wojny światowej. To pamiątka po krwawej bitwie stoczonej w tej okolicy w sierpniu 1914 roku między przez wojskami Monarchii Habsburskiej z żołnierzami rosyjskimi, w której miało zginąć ponad tysiąc osób. Po przejściu frontu, ciała, chowane w różnych lokalizacjach, ekshumowano i zgromadzono właśnie na tym cmentarzu. Znajdują się tu 24 mogiły zbiorowe i 2 indywidualne.
Nekropolia jest najpewniej świadectwem unikatowej działalności Oddziału Grobów Żołnierskich - austro-węgierskiej instytucji, która przemierzała tereny walk i organizowała godne miejsca pochówków dla poległych obu armii. Cmentarz został wyremontowany w latach 1995-1997.
Najcenniejszym jego zabytkiem jest figura Najświętszej Marii Panny, która pierwotnie znajdowała się najpewniej w dworskim parku w Poturzynie. Warto podejść do niej bliżej i docenić jej wysoką jakość artystyczną.
Rzeźba została zamówiona w 1862 roku celu upamiętnienia przedwczesnej śmierci Marii Woyciechowskiej, urodzonej w 1843 roku córki Tytusa Woyciechowskiego, właściciela dóbr poturzyńskich. Autor figury, Franciszek Hegel był czołowym warszawskim rzeźbiarzem: twórcą nurtu neoklasycznego, wykonawcą rzeźb m.in. warszawskiej Syrenki z Rynku Starego Miasta, pomnika nagrobnego Potockich w Wilanowie i dekoracji rzeźbiarskiej Teatru Wielkiego w Warszawie.