Kościół w Nowosiółkach

Dotarli państwo przed kościół w Nowosiółkach. To dawna cerkiew greckokatolicka zbudowana około 1800 roku, odnowiona w 1870. Jej los może państwu przypominać historię innych świątyń w okolicy, między innymi w Żulicach czy Posadowie: po 1875 r. została ona przejęta przez prawosławnych, a po powstaniu II Rzeczypospolitej, na prośbę 60 mieszkańców wsi, została przekazana społeczności rzymskokatolickiej. Obiekt, jak wiele innych, ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej.

Warto spędzić tu parę chwil i pospacerować po okolicy: świątynia pięknie prezentuje się znad pobliskiego stawu oraz z perspektywy alei drzew która do niej prowadzi.

Zabytek został wybudowany w stylistyce barokowo-klasycystycznej z inicjatywy barona Ludwika Rastawieckiego. Jest to obiekt dwudzielny: składa się nań prostokątna nawa główna i prezbiterium w formie półkolistej absydy z przyległymi dwoma zakrystiami.

Jeśli drzwi będą otwarte - warto zajrzeć do wnętrza świątyni. Jej ściany są bogato zdobione polichromiami z połowy XIX wieku i klasycystycznymi dekoracjami stiukowymi. Należy również zwrócić uwagę na zabytki ruchome: malowane ołtarze, XVIII wieczny obraz z wizerunkiem Chrystusa oraz tabernakulum z tego samego okresu. Pod prezbiterium znajduje się krypta, w której spoczywają fundatorzy świątyni z rodziny Rastawieckich.

Rajd po atrakcjach gminy Telatyn
  1. Dwór w Żulicach
  2. Kościół w Żulicach
  3. Grodzisko w Posadowie
  4. Kościół w Posadowie
  5. Pomnik w Posadowie upamiętniający walki z UPA
  6. Krzyż w Kolonii Telatyn
  7. Miejsce po nieistniejącej cerkwi w Telatynie
  8. Dawny cmentarz prawosławny w Nowosiółkach
  9. Kościół w Nowosiółkach
  10. Wasylów
  11. Cmentarz z okresu I wojny światowej w Poturzynie
  12. Pomnik Chopina w Poturzynie
  13. Pomnik poświęcony mieszkańcom Poturzyna zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów
  14. Pozostałości parku dworskiego i folwarku w Poturzynie
  15. Cerkiew przeniesiona z Poturzyna
  16. Cmentarz prawosławny w Poturzynie